24. 11. 2022 so učenci 3. triade s spremljevalkami Martino B. Jenko, Petro Valenčič, Andrejo Maslo in Olgo Novak (46 učencev) ob 8. uri odšli z avtobusom izpred šole v megleno Ljubljano. Na sprehodu po starem mestnem jedru, največ pri Prešernovem spomeniku, so dobili kar nekaj bombonov, saj so znali dogovoriti na različna vprašanja v povezavi z Ljubljano. Učiteljici sta preverjali njihovo znanje in opazovalno zmožnost. Pred nastopom Janeza Dovča smo še malicali in si malce pretegnili noge po ploščadi z razgledom na slo. parlament in se nadihali svežega zraka.
Sledilo je nenavadno doživetje v Štihovi dvorani: glasbeno-virtualni spektakel.
Vsebino kulturnega dne so si letos med več predlogi izbrali devetošolci; a ker se o predstavi niso pozanimali, kot bi se lahko, so kupili mačka v žaklju. Določene osebne predstave vnaprej pa lahko prinesejo razočaranje. Na preizkušnji sta bili odprtost in širina, saj to ni bila klasična, tipična gld. predstava, uprizoritev dramske igre.
Tesla je poučna avtorska monodrama, ki spominja na predavanje fizike, kot ga še nismo slišali in gledališki performans, ki se da ne da primerjati z vsemi do sedaj. Učencem so bila razložena nekatera zelo abstraktna področja fizike (elektrika, magnetno polje, frekvenca, resonanca …) v povezavi z znanstvenikom in izumiteljem Nikoli Teslo. To je enkraten primer medpredmetne povezave: slovenščina (biografija oz. pripoved o življenju osebe), fizika, glasba, zgodovina, tehnika. Teslovi citati pa so bili tudi poučno filozofski in psihološki. Avtor in izdelovalec, glasbenik in fizik, J. Dovč je na koncu predstavil svoj ansambel in tri so preizkusili tudi učenci, tudi ena naša prostovoljka iz sedmega razreda. V igri zvokov, posebnih glasbil, virtualnih efektov, petja, pravljično čarobnih vzročno-posledičnih zvez, ki jih je težko docela razumeti, je vsak gledalec to predstavo doživel po svoje.